Solar Module Phaesun PN6P60-280 C
Sale Sold out
EU and UK VAT included. Shipping calculated at checkout.
SKU:310416
Quantity
280 W, Standard4, 60 cells, poly, alu frame (silver), tempered glass, back-sheet (white), cable 1100 mm / 4 mm². Phaesun Industrial Modules are robust solar panels with 60 cells. The newest production technology ensures a high yield and long term performance. Rigorous quality control during the entire production process ensures highest quality standards. Solar Modules are designed for industrial and professional applications. Phaesun Industrial Modules comply with the latest certifications (IEC 61215 and 61730) to ensure highest quality and reliability. The production facilities are certified according to international standards ISO9001 and ISO14001.
Specifications
Manufacturer: Phaesun
Weight: 19.5 (kg)
Packed Weight: 19.5 (kg)
Length: 1640 (mm)
Width: 992 (mm)
Height: 35 (mm)
Dimensions: 1640 x 992 x 35 mm (LxWxH)